21 Kasım 2012 Çarşamba

İçe Dönük Göğüs Ucu ve Emzirme

Günayydın :))
Bu sabah çok hızlıyım. 08:00 deki dersime, gece biten telefon şarjım yüzünden 07:55 te uyandım, beş dakikada hazırlandım ve evden uçarcasına stüdyoya tam 08:00 de geldim ama ne gelen var ne giden. Neyse öğrencime mesaj atmıştım o da bana cevap verdiğinde, gelip geri döndüğünü (onunda evi çok yakın) ve çok yorgun olduğundan hemen uyuduğunu yazmış. Neyse ne yapalım dedim, bu sabahında böyle başlaması gerekiyormuş...
Gelelim konumuza, bu kadar erken geldim bari emzirme toplantısı notlarımı yazmaya devam edeyim dedim.
Konumuz içe dönük meme uçları. 
Kadınların %10 unda görülen bir durumdur. Meme uçları içe dönük annelerin bebekleri, memeyi kavrayamaz ve dolayısıyla ememezler. 
İçe dönük meme uçları üç derecede görülür.
1. derece dışarı çıkabilir.
2. derece dışarı çıkabilir ama bu çok zor olur.
3. derecede süt kanalları kısadır ve meme ucunu içeride tutar. Göğüs ucunu pompa ile çekemezsiniz ve bunun içinde yapılan egzersizler işe yaramaz. 3. derece gerçekten emzirme için büyük bir sorundur.
Lisa Marasco, göğüs ucunu dışarı çıkartan Supple Cup, Niplette den tan bahsetti. Sütyen içine giyilerek çalışıyor,çeşitli ölçüleri mevcut ve bunu gibi pek çok markanın ürettiği göğüs ucunu dışarı çıkartan aletler var. Lisa'nın önerisi Supple Cup, çünkü çok daha yumuşak ve kolay kullanımlı.
Bu tür aletleri kullanmaya hamilelik öncesi başlanması oldukça yararlı ama asla geç kalmış sayılmazsınız. Kullanımı ise oldukça kolay, suppe cup ı göğüsünüze takmadan önce zeytinyağı, badem yağı, lanolin gibi bir yumuşatıcıyı cildinize sürün. Supple cup ınızı göğüs ucunuza yerleştirin 2-3-4-5-6-7-8 saat, siz ne kadar onlarla yaşayabiliyorsanız göğüslerinizde tutun. Üzerine sütyeninizi giyebiliyorsunuz. Zamana anneler karar veriyor ama ne kadar takılı kalırsa o kadar iyi sonuç vereceğinide unutmamak gerek. Peki dışarı çıkan göğüs uçları sonsuza kadar dışarıda mı kalacak? Bazı anneler uçların kısa bir süre dışarıda kaldıklarını, sonra eskisi gibi içeri kaçtıklarından yakınıyorlar. Önemli olan bebeğinizin memeyi kavrayabileceği ana kadar dışarıda kalmaları. Birkaç saniye bile işinize yarayabilir. Supple Cup ve benzeri ürünler bunu sağlıyor.
Toplantı sırasında gördüğümüz slaytlarda, bu tür ürünleri kullanan annelerin göğüs ucunun ne kadar dışarı çıktığını takip eden emzirme danışmanlarının çektiği fotoğraflar oldukça şaşırtıcıydı. Gerçekten işe yarıyor.
Hamilelikte kullanımı ise, eğer riskli bir gebelik geçirmiyorsanız olabiliyor. Biliyorsunuz oksitosin hormonu yani doğumu başlatan hormon, göğüs ucu uyarılınca artıyor. Fakat konuşmasında Lisa, bu tür ürünlerin erken doğumu tetiklemeyeceğinin söyledi. Tabi satıl alıp kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.
Sevgiler
Özge

2 yorum:

fal-name.com dedi ki...

Keşke 30 sene kadar önce annemin bu yazıdan haberi olsaydı. Memeucunun içeri dönük olmasından dolayı ben hiç meme emememişim malesef... Neyse ki aynı sorun bende yok.
Teşekkürler paylaşım için.
Sevgiyle,
Derya

Özge Dündar Taşkın dedi ki...

Rica ederim :) Gerçekten zor bir durum, anneleri ve bebekleri fazlasıyla etkiliyor.Sizin başınıza gelmemesi de harika....
Sevgiler