2 Ağustos 2012 Perşembe

Gereksiz Müdahaleleri Önlemek

                                        
Malesef doğumlarımız,gereksiz yere uygulanılan rutin müdahalelerle dolu...Gereksiz yere açılan damar yolları,takılan serumlar,aralıksız nst,epizyotomi,zarların patlatılarak doğumun hızlandırılması,suni sancı,epidural anestezi,sezaryen.Hepsinin yararlı olduğu noktalar ve kurtardığı hayatlar muhakkak ki var ama tüm bu işlemler doğum sürecinde rutinleşince,her anneye gerekli gereksiz uygulanınca işin rengi değişmeye başlıyor.
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki,yapılan rutin müdahaleler doğumu daha zorlu ve riskli hale sokuyor.Yapılan bir müdahale sıkça arkasından yenilerinin gelmesini sağlıyor.
Yapılan bazı müdahalelerin,zararsız ve etkili doğal yöntemleri mevcut.Mesela su içerseniz,aç kalmazsanız serum takılmasına gerek kalmayabilir.Eğer hamileliğiniz sağlıklı geçmişse ve bebeğinizin stres altında olduğunu gösteren işaretler yoksa,videoda izlediğiniz gibi (anne küvette yatarken,ebesi bebeğin kalp atışlarını minik bir aletle dinliyor) nst ye bağlanmadan,siz farklı pozisyonlardayken de kalp atışları dinlenebiliyor,dolayısıyla sürekli nst ye bağlanmamış oluyorsunuz.
Hareket etmek,merdiven çıkmak,yürümek doğumunuzu başlatabileceği gibi sürecin hızlanmasını da sağlar.Böylece suni sancı ve zarların patlatılmasına ihtiyacınız kalmaz.
Epidural seçeneğini düşünmeden önce de,kullanabileceğiniz bazı ilaç dışı yöntemler var.Suya girme,masaj,nefes ve gevşeme teknikleri,pozisyon değiştirme gibi...
Doğumunuz süresince size birçok müdahale teklif edilecektir.Bunları kabul etmeden önce riskleri ve alternatifleri ve neden yapılması gerektiği hakkında bilgi almalısınız.
Tüm bunları doğuma girmeden çok önce doktorunuzla konuşmalısınız.Kendinize bir doğum planı hazırlayıp,onun üzerinden hareket ederseniz,doktorunuza neler soracağınızı da unutmazsınız.
Sevgiler
Özge


Kaynak:http://www.injoyvideos.com/mothersadvocate/0 yorum: